MPI005D28LAAM12
Bulgin
Product No:
MPI005D28LAAM12
Manufacturer:
Bulgin
Description:
SWITCH PB SPCO ILLUM AMB ALUM
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for MPI005D28LAAM12.
MPI005D28LAAM12 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
MPI005D28LAAM12 Specification
Mfr Bulgin
Type Anti-Vandal, Illuminated
Series MPI
Circuit DPST-NO/NC
Package Bulk
Features -
Actuator Type Round, Button, Flush
Mounting Type Panel Mount, Front
Product Status Active
Electrical Life 50,000 Cycles
Mechanical Life 1,000,000 Cycles
Switch Function On-Off, Off-On
Actuator Marking No Marking
Termination Style Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Base Product Number MPI005
Voltage Rating - AC 125 V
Voltage Rating - DC 24 V
Color - Actuator/Cap Silver
Current Rating (Amps) 5A (AC/DC)
Operating Temperature -25°C ~ 55°C
Panel Cutout Dimensions Circular - 19.20mm Dia
Illumination Type, Color LED, Amber
Illumination Voltage (Nominal) 12 VAC