MPI001/TE/RD/24
Bulgin
Product No:
MPI001/TE/RD/24
Manufacturer:
Bulgin
Description:
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V
In Stock : 21
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for MPI001/TE/RD/24.
MPI001/TE/RD/24 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
MPI001/TE/RD/24 Specification
Mfr Bulgin
Type Anti-Vandal, Illuminated
Series -
Circuit SPST-NO
Package Bulk
Features Stainless Steel
Actuator Type Round, Button, Flush
Mounting Type Panel Mount, Front
Product Status Active
Electrical Life 35,000 Cycles
Mechanical Life 750,000 Cycles
Switch Function Off-Mom
Actuator Marking No Marking
Termination Style Screw Terminal
Ingress Protection IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Base Product Number MPI001
Voltage Rating - DC 24 V
Color - Actuator/Cap Silver
Current Rating (Amps) 50mA (DC)
Operating Temperature -30°C ~ 70°C
Panel Cutout Dimensions Circular - 19.20mm Dia
Illumination Type, Color LED, Red
Illumination Voltage (Nominal) 24 VDC