MPB01-1C33-S-D
CUI Devices
Product No:
MPB01-1C33-S-D
Manufacturer:
CUI Devices
Description:
SPDT, THROUGH HOLE, 3.3 MM PUSH,
In Stock : 195
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for MPB01-1C33-S-D.
MPB01-1C33-S-D Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
MPB01-1C33-S-D Specification
Mfr CUI Devices
Type Standard
Series MPB01
Circuit SPDT
Package Bag
Features -
Actuator Type Round, Plunger
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Electrical Life 20,000 Cycles
Mechanical Life 20,000 Cycles
Switch Function On-Mom
Actuator Marking No Marking
Termination Style PC Pin
Ingress Protection -
Voltage Rating - DC 28 V
Color - Actuator/Cap White
Current Rating (Amps) 14mA (DC)
Operating Temperature -25°C ~ 80°C