MP725-100-1%
Caddock Electronics Inc.
Product No:
MP725-100-1%
Package:
DPAK
Description:
RES SMD 100 OHM 1% 25W DPAK
In Stock : 1878
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for MP725-100-1%.
MP725-100-1% Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
MP725-100-1% Specification
Mfr Caddock Electronics Inc.
Series MP725
Package Tape & Reel (TR)
Features Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Tolerance ±1%
Resistance 100 Ohms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 25W
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Product Status Active
Size / Dimension 0.325" L x 0.320" W (8.26mm x 8.13mm)
Height - Seated (Max) 0.120" (3.05mm)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package DPAK
Temperature Coefficient -20/ +80ppm/°C
MP725-100-1% Datasheet:
pdf.png
MP725-100-1% FAQ
1. How to purchase MP725-100-1% from Chipqry?
2. Do I need to register on Chipqry official website and send an inquiry for MP725-100-1%?
4. Are the price and inventory display of MP725-100-1% accurate?
5. What payment methods does Chipqry accept?
Warm Reminder: Orders with certain payment methods may require handling fees.
6. What shipping method is used for the order?
7. What are the delivery guarantee and return conditions for MP725-100-1%?
9. What should I do if I do not receive technical support from MP725-100-1% in time?
MP725-100-1% Related Parts