MP2060-100-1%
Caddock Electronics Inc.
Product No:
MP2060-100-1%
Package:
TO-220
Description:
RES 100 OHM 1% 60W TO220
In Stock : 543
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for MP2060-100-1%.
MP2060-100-1% Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
MP2060-100-1% Specification
Mfr Caddock Electronics Inc.
Series Kool-Pak®MP2060
Package Tube
Features Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Tolerance ±1%
Resistance 100 Ohms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 60W
Package / Case TO-220-2 Full Pack
Product Status Active
Size / Dimension 0.410" L x 0.175" W (10.41mm x 4.45mm)
Height - Seated (Max) 0.650" (16.52mm)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package TO-220
Temperature Coefficient -20/ +80ppm/°C
MP2060-100-1% Datasheet:
pdf.png
MP2060-100-1% FAQ
1. How to purchase MP2060-100-1% from Chipqry?
2. Do I need to register on Chipqry official website and send an inquiry for MP2060-100-1%?
4. Are the price and inventory display of MP2060-100-1% accurate?
5. What payment methods does Chipqry accept?
Warm Reminder: Orders with certain payment methods may require handling fees.
6. What shipping method is used for the order?
7. What are the delivery guarantee and return conditions for MP2060-100-1%?
9. What should I do if I do not receive technical support from MP2060-100-1% in time?
MP2060-100-1% Related Parts
MP2060-0.10-1%
MP2060-0.10-1%
Caddock Electronics Inc.
TO-220
RFQ
TO-220 - rohs.png RES 0.1 OHM 1% 60W TO220 2102/Tube
MP2060-0.20-1%
MP2060-0.20-1%
RFQ
TO-220 - rohs.png RES 0.2 OHM 1% 60W TO220 25/Tube
MP2060-1.00-1%
MP2060-1.00-1%
TO-220 - rohs.png RES 1 OHM 1% 60W TO220 146/Tube
MP2060-0.50-1%
MP2060-0.50-1%
TO-220 - rohs.png RES 0.5 OHM 1% 60W TO220 323/Tube
MP2060-10.0-1%
MP2060-10.0-1%
TO-220 - rohs.png RES 10 OHM 1% 60W TO220 6059/Tube