Home / Specialized / MP2-H048-41P5-S-KR
minImg
MP2-H048-41P5-S-KR
3M
Product No:
MP2-H048-41P5-S-KR
Manufacturer:
3M
Description:
CONN HEADER FUTUREBUS+ 48POS PCB
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for MP2-H048-41P5-S-KR.
MP2-H048-41P5-S-KR Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
MP2-H048-41P5-S-KR Specification
Mfr 3M
Color Beige
Pitch 0.079" (2.00mm)
Series MetPak™ MP2
Package Bulk
Features Board Guide, Mating Guide
Termination Press-Fit
Mounting Type Through Hole
Connector Type Header, Male Pins
Contact Finish Gold
Number of Rows 4
Product Status Obsolete
Voltage Rating -
Connector Style Futurebus+®
Connector Usage Backplane
Number of Columns -
Base Product Number MP2-H048
Number of Positions 48
Current Rating (Amps) 1.5A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C