MP0045/1E1RD012S
Bulgin
Product No:
MP0045/1E1RD012S
Manufacturer:
Bulgin
Description:
SWITCH PB DPST ON-OFF ILLUM RED
In Stock : 23
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for MP0045/1E1RD012S.
MP0045/1E1RD012S Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
MP0045/1E1RD012S Specification
Mfr Bulgin
Type Standard, Illuminated
Series -
Circuit DPDT
Package Bulk
Features Stainless Steel
Actuator Type Round, Button, Flush
Mounting Type Panel Mount, Front
Product Status Active
Electrical Life 30,000 Cycles
Mechanical Life 200,000 Cycles
Switch Function On-On
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder Lug
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Base Product Number MP0045
Voltage Rating - AC 250 V
Color - Actuator/Cap Silver
Current Rating (Amps) 3A (AC)
Operating Temperature -20°C ~ 55°C
Panel Cutout Dimensions Circular - 16.20mm Dia
Illumination Type, Color LED, Red
Illumination Voltage (Nominal) 12 VDC