Home / Varistors, MOVs / MOVHE10V625Y-AP
minImg
MOVHE10V625Y-AP
Eaton - Electronics Division
Product No:
MOVHE10V625Y-AP
Description:
VARISTOR 625 VAC HE 10MM DISC
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for MOVHE10V625Y-AP.
MOVHE10V625Y-AP Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
MOVHE10V625Y-AP Specification
Mfr Eaton - Electronics Division
Energy 140J
Series MOVHE
Package Tape & Box (TB)
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 10mm
Product Status Active
Current - Surge 3.5 kA
Maximum AC Volts 625 V
Maximum DC Volts 825 V
Number of Circuits 1
Base Product Number MOVHE10
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 1.1 kV
Varistor Voltage (Min) 900 V
Varistor Voltage (Typ) 1 kV
Capacitance @ Frequency 100 pF @ 1 kHz