MLPS861M250EB0C
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
MLPS861M250EB0C
Description:
CAP ALUM 860UF 20% 250V RAD TH
In Stock : 10
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for MLPS861M250EB0C.
MLPS861M250EB0C Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
MLPS861M250EB0C Specification
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Series MLPS
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 860 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.000" (25.40mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Voltage - Rated 250 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.810" L x 0.600" W (45.97mm x 15.24mm)
Height - Seated (Max) 3.020" (76.71mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.22 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.02 A @ 20 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 194mOhm @ 120Hz