MEP-120A12J BNA
Delta Electronics
Product No:
MEP-120A12J BNA
Manufacturer:
Delta Electronics
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 114W
In Stock : 40
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for MEP-120A12J BNA.
MEP-120A12J BNA Latest news:#Specification#FAQ#Related Parts#Related Blog
Product Information
MEP-120A12J BNA Specification
Mfr Delta Electronics
Type Open Frame
Series MEP-120 (120W)
Package Box
Features Universal Input
Efficiency 93.5%
Applications ITE (Commercial), Medical
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 114W
Product Status Active
Approval Agency CE, cURus, TUV, UKCA
Standard Number 60601-1; 60950-1; 62368-1
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Size / Dimension 3.00" L x 2.00" W x 1.20" H (76.2mm x 50.8mm x 30.5mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 9.5 A
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Output 6 -
Voltage - Isolation 4 kV
Minimum Load Required -
Operating Temperature -30°C ~ 70°C (With Derating)