Home / Fixed Inductors / MCL2012V1-3R9-R
minImg
MCL2012V1-3R9-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
MCL2012V1-3R9-R
Package:
0805
Description:
FIXED IND 3.9UH 120MA 400MOHM SM
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for MCL2012V1-3R9-R.
MCL2012V1-3R9-R Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
MCL2012V1-3R9-R Specification
Mfr Eaton - Electronics Division
Type Multilayer
Series MCL2012V1
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 3.9 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
DC Resistance (DCR) 400mOhm Max
Current Rating (Amps) 120 mA
Height - Seated (Max) 0.043" (1.10mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Supplier Device Package 0805
Frequency - Self Resonant 38MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 MHz