MCC600-1T24
Bel Power Solutions
Product No:
MCC600-1T24
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 600W
In Stock : 21
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for MCC600-1T24.
MCC600-1T24 Latest news:#Specification#FAQ#Related Parts#Related Blog
Product Information
MCC600-1T24 Specification
Mfr Bel Power Solutions
Type Open Frame
Series MCC600 (600W)
Package Bulk
Efficiency 93%
Applications Medical
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 600W
Product Status Not For New Designs
Approval Agency CE, NEMKO
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 390 VDC
Size / Dimension 8.50" L x 5.00" W x 1.61" H (216.0mm x 127.0mm x 41.0mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 25 A
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Output 6 -
Base Product Number MCC600
Voltage - Isolation 4.245 kV
Minimum Load Required No
Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)