MAX8891EXK31+T
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX8891EXK31+T
Package:
SC-70-5
Description:
IC REG LINEAR 3.1V 150MA SC70-5
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for MAX8891EXK31+T.
MAX8891EXK31+T Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
MAX8891EXK31+T Specification
Mfr Analog Devices Inc./Maxim Integrated
PSRR 65dB (10kHz)
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 150mA
Base Product Number MAX8891
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage Dropout (Max) 0.12V @ 120mA (Typ)
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package SC-70-5
Current - Quiescent (Iq) 40 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.1V