MAX2420EAI+
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX2420EAI+
Package:
28-SSOP
Description:
IC TRANSCEIVER 28SSOP
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for MAX2420EAI+.
MAX2420EAI+ Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
MAX2420EAI+ Specification
Mfr Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Type Tx Only
Series -
Package Tube
Protocol -
Frequency 800MHz ~ 1GHz
Modulation BPSK, FSK, QPSK
Memory Size -
Sensitivity -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Power - Output -
Product Status Obsolete
Data Rate (Max) -
Voltage - Supply 2.7V ~ 4.8V
Serial Interfaces -
RF Family/Standard General ISM < 1GHz
Base Product Number MAX2420
Current - Receiving 36mA
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Transmitting 42mA