LWB60-48-15
Polytron
Product No:
LWB60-48-15
Manufacturer:
Polytron
Description:
DC DC CONVERTER +/-15V 60W
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for LWB60-48-15.
LWB60-48-15 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
LWB60-48-15 Specification
Mfr Polytron
Type Isolated Module
Series LWB60 (60W)
Package Tube
Features Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP
Efficiency 91%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 60 W
Package / Case 6-DIP Module
Product Status Active
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Number of Outputs 2
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 -15V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Base Product Number LWB60
Voltage - Isolation 1.6 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Input (Min) 18V
Current - Output (Max) 2A, 2A