Home / LED Drivers / LWA240-C420-DRS
minImg
LWA240-C420-DRS
AUTEC POWER SYSTEMS
Product No:
LWA240-C420-DRS
Manufacturer:
AUTEC POWER SYSTEMS
Description:
LED Driver, AC-DC, 240W, CC, 90-
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for LWA240-C420-DRS.
LWA240-C420-DRS Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
LWA240-C420-DRS Specification
Mfr AUTEC POWER SYSTEMS
Type Constant Current
Series LWA240-C
Weight -
Dimming Analog, PWM, Timer
Package Bulk
Ratings IP67
Features OTP, OVP, SCP
Topology AC DC Converter
Efficiency 93%
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 240 W
Product Status Active
Approval Agency cUL, UL
Standard Number UL 8750
Size / Dimension 8.46" L x 2.66" W x 1.32" H (214.9mm x 67.6mm x 33.5mm)
Voltage - Output 36 ~ 89V
Number of Outputs 1
Termination Style Wire Leads
Voltage - Isolation 4 kV
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Voltage - Input (Max) 277VAC, 420VDC
Voltage - Input (Min) 120VAC, 127VDC
Current - Output (Max) 4.2A