LT3065MPMSE-1.8#PBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LT3065MPMSE-1.8#PBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Package:
12-MSOP-EP
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 500MA 12MSOP
In Stock : 132
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for LT3065MPMSE-1.8#PBF.
LT3065MPMSE-1.8#PBF Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
LT3065MPMSE-1.8#PBF Specification
Mfr Analog Devices Inc.
PSRR 74dB (120Hz)
Series -
Package Tube
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 12-TSSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Product Status Active
Control Features Current Limit, Enable, Power Good, Soft Start
Current - Output 500mA
Base Product Number LT3065
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Voltage - Input (Max) 45V
Voltage Dropout (Max) 0.51V @ 500mA
Current - Supply (Max) 25 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 12-MSOP-EP
Current - Quiescent (Iq) 110 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V