LT1584IT-3.3#PBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LT1584IT-3.3#PBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Package:
TO-220-3
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 7A TO220-3
In Stock : 41
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for LT1584IT-3.3#PBF.
LT1584IT-3.3#PBF Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
LT1584IT-3.3#PBF Specification
Mfr Analog Devices Inc.
PSRR -
Series -
Package Tube
Output Type Fixed
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3
Product Status Active
Control Features -
Current - Output 7A
Base Product Number LT1584
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 7V
Voltage Dropout (Max) 1.5V @ 7A
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package TO-220-3
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V