LMR-240-MA
Amphenol Times Microwave Systems
Product No:
LMR-240-MA
Description:
CABLE LMR-240 PVC 100'
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for LMR-240-MA.
LMR-240-MA Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
LMR-240-MA Specification
Mfr Amphenol Times Microwave Systems
Usage Antenna
Length 100.0' (30.48m)
Series LMR®
Package Spool
Features -
Impedance 50 Ohms
Cable Type Coaxial
Wire Gauge -
Cable Group -
Shield Type Braid
Jacket Color Black
Product Status Discontinued at Digi-Key
Shield Coverage -
Shield Material Aluminum; Copper, Tinned
Conductor Strand Solid
Conductor Material Copper, Bare
Base Product Number LMR-240
Dielectric Diameter 0.150" (3.81mm)
Dielectric Material Foam Polyethylene (FPE)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Jacket (Insulation) Diameter 0.240" (6.10mm)