LDT2400-72
Bel Power Solutions
Product No:
LDT2400-72
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Description:
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 72V 2400W
In Stock : 1
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for LDT2400-72.
LDT2400-72 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
LDT2400-72 Specification
Mfr Bel Power Solutions
Series LDT2400 (2400W)
Package Box
Features Adjustable Output, IP20, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output
Efficiency 93%
Input Type AC
Applications ITE (Commercial)
Power (Watts) 2400W
Product Status Active
Approval Agency -
Size / Dimension 3.98" L x 9.17" W x 6.30" H (101.0mm x 233.0mm x 160.0mm)
Number of Outputs 1
AC Voltage - Input 340 ~ 550 VAC (3 Phase)
Voltage - Output 1 72V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Output 6 -
Base Product Number LDT2400
Voltage - Isolation 4.2 kV
Minimum Load Required -
Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)
Current - Output (Max) 33A
LDT2400-72 Datasheet:
pdf.png
LDT2400-72 FAQ
1. How to purchase LDT2400-72 from Chipqry?
2. Do I need to register on Chipqry official website and send an inquiry for LDT2400-72?
4. Are the price and inventory display of LDT2400-72 accurate?
5. What payment methods does Chipqry accept?
Warm Reminder: Orders with certain payment methods may require handling fees.
6. What shipping method is used for the order?
7. What are the delivery guarantee and return conditions for LDT2400-72?
8. How to obtain technical support information for LDT2400-72, such as pin diagrams and data sheets?
9. What should I do if I do not receive technical support from LDT2400-72 in time?
LDT2400-72 Related Parts
BS2660-9R
BS2660-9R
RFQ
- - rohs.png DC/DC DIN RAIL SUPPLY 2X24V 96W -/-
BS1501-7RB1
BS1501-7RB1
RFQ
- - rohs.png DC/DC DIN RAIL SUPPLY 15V 98W -/-