LDC120-48P
Bel Power Solutions
Product No:
LDC120-48P
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 120W ORING
In Stock : 34
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for LDC120-48P.
LDC120-48P Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
LDC120-48P Specification
Mfr Bel Power Solutions
Series LDC120 (120W)
Package Bulk
Features Adjustable Output, IP20, Load Sharing, PFC, Universal Input
Efficiency 89%
Input Type AC or DC
Applications ITE (Commercial)
Power (Watts) 120W
Product Status Obsolete
Approval Agency -
Size / Dimension 4.09" L x 1.38" W x 4.06" H (104.0mm x 35.0mm x 103.0mm)
Number of Outputs 1
AC Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 48V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Output 6 -
Base Product Number LDC120
Voltage - Isolation 4.2 kV
Minimum Load Required -
Operating Temperature -35°C ~ 70°C (With Derating)
Current - Output (Max) 2.5A
DC Voltage - Input (Max) 345V
DC Voltage - Input (Min) 110V
LDC120-48P Datasheet:
pdf.png
LDC120-48P FAQ
1. How to purchase LDC120-48P from Chipqry?
2. Do I need to register on Chipqry official website and send an inquiry for LDC120-48P?
4. Are the price and inventory display of LDC120-48P accurate?
5. What payment methods does Chipqry accept?
Warm Reminder: Orders with certain payment methods may require handling fees.
6. What shipping method is used for the order?
7. What are the delivery guarantee and return conditions for LDC120-48P?
8. How to obtain technical support information for LDC120-48P, such as pin diagrams and data sheets?
9. What should I do if I do not receive technical support from LDC120-48P in time?
LDC120-48P Related Parts
BS2660-9R
BS2660-9R
RFQ
- - rohs.png DC/DC DIN RAIL SUPPLY 2X24V 96W -/-
BS1501-7RB1
BS1501-7RB1
RFQ
- - rohs.png DC/DC DIN RAIL SUPPLY 15V 98W -/-