L717DCF37P
Amphenol ICC (Commercial Products)
Product No:
L717DCF37P
Description:
CONN D-SUB PLUG 37POS SLDR CUP
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for L717DCF37P.
L717DCF37P Latest news:#Specification#FAQ#Related Parts#Related Blog
Product Information
L717DCF37P Specification
Mfr Amphenol ICC (Commercial Products)
Color Black
Series D
Package Bag
Features Grounding Indents
Wire Gauge -
Termination Solder Cup
Contact Form Machined
Contact Type Signal
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Contact Finish Gold
Flange Feature Housing/Shell (Unthreaded)
Number of Rows 2
Product Status Active
Voltage Rating 300V
Backset Spacing -
Connector Style D-Sub
Contact Material Brass
Ingress Protection -
Base Product Number L717DCF37
Dielectric Material Thermoplastic, Glass Filled
Number of Positions 37
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C