L717DC37P1AMN
Amphenol ICC (Commercial Products)
Product No:
L717DC37P1AMN
Description:
CONN D-SUB PLUG 37POS R/A SLDR
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for L717DC37P1AMN.
L717DC37P1AMN Latest news:#Specification#FAQ#Related Parts#Related Blog
Product Information
L717DC37P1AMN Specification
Mfr Amphenol ICC (Commercial Products)
Color Black
Series D
Package Tray
Features Grounding Indents, Mounting Brackets
Wire Gauge -
Termination Solder
Contact Form Machined
Contact Type Signal
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Connector Type Plug, Male Pins
Contact Finish Gold
Flange Feature Housing/Shell (Unthreaded)
Number of Rows 2
Product Status Active
Voltage Rating 300V
Backset Spacing 0.406" (10.30mm)
Connector Style D-Sub
Contact Material Brass
Ingress Protection -
Base Product Number L717DC37
Dielectric Material Thermoplastic, Glass Filled
Number of Positions 37
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C