Home / Ceramic Capacitors / KTF500B156M55NHT00
minImg
KTF500B156M55NHT00
Chemi-Con
Product No:
KTF500B156M55NHT00
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP CER 15UF 50V X7R 2220
In Stock : 3972
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for KTF500B156M55NHT00.
KTF500B156M55NHT00 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
KTF500B156M55NHT00 Specification
Mfr Chemi-Con
Series NTF
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features -
Tolerance ±20%
Lead Style -
Capacitance 15 µF
Applications Automotive
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 2220 (5750 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.110" (2.80mm)
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C