Home / Ceramic Capacitors / KTD251B225M80A0B00
minImg
KTD251B225M80A0B00
Chemi-Con
Product No:
KTD251B225M80A0B00
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP CER 2.2UF 250V X7R RADIAL
In Stock : 20
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for KTD251B225M80A0B00.
KTD251B225M80A0B00 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
KTD251B225M80A0B00 Specification
Mfr Chemi-Con
Series NTD
Package Tape & Box (TB)
Ratings -
Features -
Tolerance ±20%
Lead Style Straight
Capacitance 2.2 µF
Applications SMPS Filtering
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 250V
Size / Dimension 0.531" L x 0.197" W (13.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.591" (15.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C