KE1071530000G
Amphenol Anytek
Product No:
KE1071530000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Description:
TERM BLOCK HDR 10POS 90DEG 5MM
In Stock : 1625
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for KE1071530000G.
KE1071530000G Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
KE1071530000G Specification
Mfr Amphenol Anytek
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Color Green
Pitch 0.197" (5.00mm)
Series KE
Package Bulk
Features -
Screw Size -
Current - UL 12 A
Voltage - UL 300 V
Current - IEC -
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Torque - Screw -
Plug Wire Entry -
Contact Material Copper
Housing Material Thermoplastic
Number of Levels 2
Insulation Height 0.791" (20.09mm)
Termination Style Solder
Wire Strip Length -
Header Orientation 90°, Right Angle
Ingress Protection -
Base Product Number KE10
Contact Tail Length 0.102" (2.60mm)
Number of Positions 10
Positions Per Level 5
Contact Mating Finish Tin
Operating Temperature -40°C ~ 115°C