ITS50FV3SR
C&K
Product No:
ITS50FV3SR
Manufacturer:
C&K
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
In Stock : 2380
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for ITS50FV3SR.
ITS50FV3SR Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
ITS50FV3SR Specification
Mfr C&K
Series ITS
Circuit SPST-NO
Outline 7.50mm x 7.00mm
Package Tape & Reel (TR)
Features -
Illumination Illuminated
Actuator Type Plunger for Cap
Mounting Type Surface Mount
Switch Travel 0.25mm
Product Status Active
Mechanical Life 50,000 Cycles
Operating Force 160gf
Switch Function Off-Mom
Actuator Material Polyamide (PA), Nylon
Termination Style J Lead
Ingress Protection -
Base Product Number ITS50F
Actuator Orientation Top Actuated
Operating Temperature -25°C ~ 70°C
Contact Rating @ Voltage 0.05A @ 12VDC
Illumination Type, Color LED, White
Actuator Length, Right Angle -
Illumination Voltage (Nominal) 3.6 VDC
Actuator Height off PCB, Vertical -
ITS50FV3SR Datasheet:
pdf.png
ITS50FV3SR FAQ
1. How to purchase ITS50FV3SR from Chipqry?
2. Do I need to register on Chipqry official website and send an inquiry for ITS50FV3SR?
4. Are the price and inventory display of ITS50FV3SR accurate?
5. What payment methods does Chipqry accept?
Warm Reminder: Orders with certain payment methods may require handling fees.
6. What shipping method is used for the order?
7. What are the delivery guarantee and return conditions for ITS50FV3SR?
8. How to obtain technical support information for ITS50FV3SR, such as pin diagrams and data sheets?
9. What should I do if I do not receive technical support from ITS50FV3SR in time?
ITS50FV3SR Related Parts
ATS2D1G NC LFS
ATS2D1G NC LFS
RFQ
- - rohs.png SWITCH TACTILE SPST-NC 50MA 32V 8983/Cut Tape (CT) & Digi-Reel®
ATS2D3G NC LFG
ATS2D3G NC LFG
RFQ
- - rohs.png SWITCH TACTILE SPST-NC 10MA 32V 12323/Cut Tape (CT) & Digi-Reel®