HP-CWS-R10-156-K
Aavid, Thermal Division of Boyd Corporation
Product No:
HP-CWS-R10-156-K
Description:
COPPER-WATER HEAT PIPE, ROUND, D
In Stock : 2937
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for HP-CWS-R10-156-K.
HP-CWS-R10-156-K Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
HP-CWS-R10-156-K Specification
Mfr Aavid, Thermal Division of Boyd Corporation
Type Heat Pipe
Shape Round
Width -
Height -
Length 6.142" (156.00mm)
Series -
Package Bulk
Diameter 0.394" (10.00mm) OD
Features -
Material Copper
Platform -
Wick Type Sintered
Working Fluid -
Product Status Active
Power - Cooling 170.0W @ 156mm
Attachment Method Epoxy or Solder
Thermal Resistance -
Base Product Number HP-CWS
Minimum Bend Radius -
Operating Temperature -55°C ~ 180°C