Home / Fixed Inductors / HMLQ20121T-1R0MXR
minImg
HMLQ20121T-1R0MXR
Delta Electronics/Cyntec
Product No:
HMLQ20121T-1R0MXR
Package:
0805
Batch:
Datasheet:
Description:
FIXED IND 1UH 1.8A 120 MOHM SMD
In Stock : 144
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for HMLQ20121T-1R0MXR.
HMLQ20121T-1R0MXR Latest news:#Specification#FAQ#Related Parts#Related Blog
Product Information
HMLQ20121T-1R0MXR Specification
Mfr Delta Electronics/Cyntec
Type -
Series HMLQ20121T
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 1 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Active
Material - Core Metal
Size / Dimension 0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Base Product Number HMLQ20121
DC Resistance (DCR) 120mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.8 A
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0805
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 2.1A
Inductance Frequency - Test 1 MHz