Home / Headers, Male Pins / HDR200MET80M-G-V-SM
minImg
HDR200MET80M-G-V-SM
Chip Quik Inc.
Product No:
HDR200MET80M-G-V-SM
Manufacturer:
Chip Quik Inc.
Description:
CONN HEADER SMD 80POS 2MM
In Stock : 128
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for HDR200MET80M-G-V-SM.
HDR200MET80M-G-V-SM Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
HDR200MET80M-G-V-SM Specification
Mfr Chip Quik Inc.
Style Board to Board
Series Proto-Advantage
Package Bulk
Features -
Shrouding Unshrouded
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Header, Breakaway
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Product Status Active
Voltage Rating -
Contact Material -
Insulation Color -
Insulation Height 0.079" (2.00mm)
Ingress Protection -
Base Product Number HDR200
Insulation Material -
Number of Positions 80
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Gold
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) -
Operating Temperature -
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.157" (4.00mm)
Number of Positions Loaded All
Material Flammability Rating -
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Finish Thickness - Mating -
HDR200MET80M-G-V-SM Datasheet:
pdf.png
HDR200MET80M-G-V-SM FAQ
1. How to purchase HDR200MET80M-G-V-SM from Chipqry?
2. Do I need to register on Chipqry official website and send an inquiry for HDR200MET80M-G-V-SM?
4. Are the price and inventory display of HDR200MET80M-G-V-SM accurate?
5. What payment methods does Chipqry accept?
Warm Reminder: Orders with certain payment methods may require handling fees.
6. What shipping method is used for the order?
7. What are the delivery guarantee and return conditions for HDR200MET80M-G-V-SM?
9. What should I do if I do not receive technical support from HDR200MET80M-G-V-SM in time?
HDR200MET80M-G-V-SM Related Parts
HDR-ETD
HDR-ETD
RFQ
- - rohs.png CONN HEADER R/A 40POS 2.54MM 41/Bulk