Home / Headers, Male Pins / HDR127MET40M-G-RA-TH
minImg
HDR127MET40M-G-RA-TH
Chip Quik Inc.
Product No:
HDR127MET40M-G-RA-TH
Manufacturer:
Chip Quik Inc.
Description:
CONN HEADER R/A 40POS 1.27MM
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for HDR127MET40M-G-RA-TH.
HDR127MET40M-G-RA-TH Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
HDR127MET40M-G-RA-TH Specification
Mfr Chip Quik Inc.
Style Board to Board
Series Proto-Advantage
Package Bulk
Features -
Shrouding Unshrouded
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Connector Type Header, Breakaway
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Product Status Active
Voltage Rating -
Contact Material -
Insulation Color -
Insulation Height 0.083" (2.10mm)
Ingress Protection -
Base Product Number HDR127
Insulation Material -
Number of Positions 40
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Gold
Contact Length - Post 0.071" (1.80mm)
Current Rating (Amps) -
Operating Temperature -
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.118" (3.00mm)
Number of Positions Loaded All
Material Flammability Rating -
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Finish Thickness - Mating -
HDR127MET40M-G-RA-TH Datasheet:
pdf.png
HDR127MET40M-G-RA-TH FAQ
1. How to purchase HDR127MET40M-G-RA-TH from Chipqry?
2. Do I need to register on Chipqry official website and send an inquiry for HDR127MET40M-G-RA-TH?
4. Are the price and inventory display of HDR127MET40M-G-RA-TH accurate?
5. What payment methods does Chipqry accept?
Warm Reminder: Orders with certain payment methods may require handling fees.
6. What shipping method is used for the order?
7. What are the delivery guarantee and return conditions for HDR127MET40M-G-RA-TH?
9. What should I do if I do not receive technical support from HDR127MET40M-G-RA-TH in time?
HDR127MET40M-G-RA-TH Related Parts
HDR-ETD
HDR-ETD
RFQ
- - rohs.png CONN HEADER R/A 40POS 2.54MM 41/Bulk