Home / Specialized / HDC-S210-31S1-KR
minImg
HDC-S210-31S1-KR
3M
Product No:
HDC-S210-31S1-KR
Manufacturer:
3M
Description:
CONN RCPT HD 210POS PCB
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for HDC-S210-31S1-KR.
HDC-S210-31S1-KR Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
HDC-S210-31S1-KR Specification
Mfr 3M
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series HDC (High Density Connector)
Package Bulk
Features Mating Guide
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Gold
Number of Rows 3
Product Status Obsolete
Voltage Rating -
Connector Style High Density (HDC, HDI, HPC)
Connector Usage -
Number of Columns -
Base Product Number HDC-S
Number of Positions 210
Current Rating (Amps) 3A
Operating Temperature -55°C ~ 105°C