Home / Specialized / HDB-D4-060M022X
minImg
HDB-D4-060M022X
Amphenol Aerospace Operations
Product No:
HDB-D4-060M022X
Description:
DAUGHTER CARD 60POS
In Stock : 24
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for HDB-D4-060M022X.
HDB-D4-060M022X Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
HDB-D4-060M022X Specification
Mfr Amphenol Aerospace Operations
Color Black
Pitch 0.070" (1.78mm)
Series HBD
Package Bag
Features Jackscrew
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Gold
Number of Rows 6
Product Status Active
Voltage Rating -
Connector Style High Density (HDC, HDI, HPC)
Connector Usage Daughtercard
Number of Columns 10
Base Product Number HDB-D4
Number of Positions 60
Current Rating (Amps) 2A
Operating Temperature -65°C ~ 125°C