HDB-26PMMP-SA8001
Amphenol LTW
Product No:
HDB-26PMMP-SA8001
Manufacturer:
Amphenol LTW
Description:
CONN D-SUB HD PLUG 26POS PNL MNT
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for HDB-26PMMP-SA8001.
HDB-26PMMP-SA8001 Latest news:#Specification#FAQ#Related Parts#Related Blog
Product Information
HDB-26PMMP-SA8001 Specification
Mfr Amphenol LTW
Color Black
Series -
Package Bulk
Features Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Wire Gauge -
Termination Solder
Contact Form -
Contact Type Signal
Mounting Type Panel Mount, Through Hole
Connector Type Plug, Male Pins
Contact Finish Gold
Flange Feature Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Number of Rows 3
Product Status Active
Voltage Rating -
Backset Spacing -
Connector Style D-Sub, High Density
Contact Material Copper Alloy
Ingress Protection IP68 - Dust Tight, Waterproof
Base Product Number HDB-26PMMP
Dielectric Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions 26
Current Rating (Amps) 2A
Operating Temperature -40°C ~ 105°C