HCSP-1BS-0400
Amphenol Piher Sensing Systems
Product No:
HCSP-1BS-0400
Description:
AUTOMOTIVE OPEN LOOP CURRENT SEN
In Stock : 24
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for HCSP-1BS-0400.
HCSP-1BS-0400 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
HCSP-1BS-0400 Specification
Mfr Amphenol Piher Sensing Systems
Output Ratiometric, Voltage
Series -
Package Bulk
Accuracy -
Frequency 70kHz ~ 250kHz
Linearity -
Sensitivity 5mV/A
Sensor Type Hall Effect, Open Loop
Polarization Bidirectional
For Measuring AC/DC
Mounting Type Chassis Mount
Response Time 3µs
Package / Case Module
Product Status Active
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Current - Sensing ±400A
Number of Channels 1
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Supply (Max) 14mA