HCMA0703-1R0-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
HCMA0703-1R0-R
Description:
FIXED IND 1UH 11A 10 MOHM SMD
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for HCMA0703-1R0-R.
HCMA0703-1R0-R Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
HCMA0703-1R0-R Specification
Mfr Eaton - Electronics Division
Type Drum Core, Wirewound
Series HCMA0703
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 1 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core Iron Powder
Size / Dimension 0.280" L x 0.268" W (7.10mm x 6.80mm)
DC Resistance (DCR) 10mOhm Max
Current Rating (Amps) 11 A
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 22A
Inductance Frequency - Test 100 kHz