H51500520000G
Amphenol Anytek
Product No:
H51500520000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Description:
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 7.62MM
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for H51500520000G.
H51500520000G Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
H51500520000G Specification
Mfr Amphenol Anytek
Type Plug, Male Pins
Color Green
Pitch 0.300" (7.62mm)
Series H5
Package Bulk
Features Mating Flange
Screw Size -
Current - UL 10 A
Voltage - UL 300 V
Current - IEC -
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Product Status Active
Torque - Screw -
Plug Wire Entry 180°
Contact Material Phosphor Bronze
Housing Material Thermoplastic
Number of Levels 1
Insulation Height 0.591" (15.00mm)
Termination Style Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Wire Strip Length 9-10mm
Header Orientation -
Ingress Protection -
Base Product Number H515
Contact Tail Length -
Number of Positions 15
Positions Per Level 15
Contact Mating Finish Tin
Operating Temperature -40°C ~ 115°C