H0N0F42-300-647-1000N
Bansbach easylift
Product No:
H0N0F42-300-647-1000N
Manufacturer:
Bansbach easylift
Description:
STANDARD GAS SPRING
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for H0N0F42-300-647-1000N.
H0N0F42-300-647-1000N Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
H0N0F42-300-647-1000N Specification
Mfr Bansbach easylift
Type Gas Spring
Series -
Package Bag
Features CeramPro® Treated Rod, Powder Coated Cylinder
Operation -
Cushioning -
Reset Time -
Technology Pneumatic
Reset Force -
Stroke Length 11.811" (300.00mm)
Product Status Active
Actuation Force 224.82lbf (1000.0N)
Impact Velocity -
Length - Extended 25.472" (647.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 60°C