GPB527B202BU
CW Industries
Product No:
GPB527B202BU
Manufacturer:
CW Industries
Description:
SWITCH PUSHBUTTON DPST 10A 125V
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for GPB527B202BU.
GPB527B202BU Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
GPB527B202BU Specification
Mfr CW Industries
Type Standard
Series GPB
Circuit DPST
Package Bulk
Features -
Actuator Type Round, Button
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Product Status Active
Electrical Life -
Mechanical Life -
Switch Function Off-On
Actuator Marking No Marking
Termination Style Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Base Product Number GPB527B
Voltage Rating - AC 125 V
Voltage Rating - DC 28 V
Color - Actuator/Cap Blue
Current Rating (Amps) 10A (AC/DC)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions Circular - 20.20mm Dia