Home / Pads, Sheets / GP5000S35-0.020-02-0816
minImg
GP5000S35-0.020-02-0816
Bergquist
Product No:
GP5000S35-0.020-02-0816
Manufacturer:
Bergquist
Description:
THERM PAD 406.4X203.2MM GREEN
In Stock : 231
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for GP5000S35-0.020-02-0816.
GP5000S35-0.020-02-0816 Latest news:#Specification#FAQ#Related Parts#Related Blog
Product Information
GP5000S35-0.020-02-0816 Specification
Mfr Bergquist
Type Pad, Sheet
Color Green
Shape Rectangular
Usage -
Series Gap Pad® 5000S35
Outline 406.40mm x 203.20mm
Package Bulk
Adhesive Tacky - Both Sides
Material Polymer
Thickness 0.0200" (0.508mm)
Shelf Life 12 Months
Product Status Active
Backing, Carrier Fiberglass
Shelf Life Start Date of Manufacture
Base Product Number GP5000S35
Thermal Resistivity -
Thermal Conductivity 5.0W/m-K
Storage/Refrigeration Temperature 95°F (35°C) or Below