Home / Pads, Sheets / GP1500R-0.010-02-0816
minImg
GP1500R-0.010-02-0816
Bergquist
Product No:
GP1500R-0.010-02-0816
Manufacturer:
Bergquist
Description:
THERM PAD 406.4X203.2MM BLACK
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for GP1500R-0.010-02-0816.
GP1500R-0.010-02-0816 Latest news:#Specification#FAQ#Related Parts#Related Blog
Product Information
GP1500R-0.010-02-0816 Specification
Mfr Bergquist
Type Pad, Sheet
Color Black
Shape Rectangular
Usage -
Series Gap Pad® 1500R
Outline 406.40mm x 203.20mm
Package Bulk
Adhesive Tacky - Both Sides
Material Silicone Elastomer
Thickness 0.0100" (0.254mm)
Shelf Life 12 Months
Product Status Active
Backing, Carrier Fiberglass
Shelf Life Start Date of Manufacture
Base Product Number GP1500
Thermal Resistivity -
Thermal Conductivity 1.5W/m-K
Storage/Refrigeration Temperature 95°F (35°C) or Below