GEN4-ULCD-28DT
4D Systems Pty Ltd
Product No:
GEN4-ULCD-28DT
Manufacturer:
4D Systems Pty Ltd
Description:
DISPLAY LCD TFT 2.8" 240X320
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for GEN4-ULCD-28DT.
GEN4-ULCD-28DT Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
GEN4-ULCD-28DT Specification
Mfr 4D Systems Pty Ltd
Series gen4
Package Box
Dot Size -
Backlight LED - White
Dot Pitch 0.18mm W x 0.18mm H
Interface I²C, SPI, TTL
Dot Pixels 240 x 320
Touchscreen Resistive
Display Mode Transmissive
Display Type TFT - Color
Viewing Area 43.20mm W x 57.60mm H
Graphics Color Red, Green, Blue (RGB)
Product Status Active
Background Color -
Base Product Number GEN4-ULCD
Diagonal Screen Size 2.8" (71.12mm)