Home / Fixed Inductors / FP1010V5-R150-R
minImg
FP1010V5-R150-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
FP1010V5-R150-R
Description:
IND FLAT PAC POWER
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for FP1010V5-R150-R.
FP1010V5-R150-R Latest news:#Specification#FAQ#Related Parts#Related Blog
Product Information
FP1010V5-R150-R Specification
Mfr Eaton - Electronics Division
Type -
Series FP1010
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 150 nH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.382" L x 0.264" W (9.70mm x 6.70mm)
DC Resistance (DCR) 203mOhm Max
Current Rating (Amps) 68 A
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 85A
Inductance Frequency - Test 100 kHz