FLS400-1324-TF
Bel Power Solutions
Product No:
FLS400-1324-TF
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 401W
In Stock : 21
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for FLS400-1324-TF.
FLS400-1324-TF Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
FLS400-1324-TF Specification
Mfr Bel Power Solutions
Type Enclosed
Series FLS400 (400W)
Package Box
Features Adjustable Output, PFC, Remote Sense, Universal Input
Efficiency 90%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 401W
Product Status Active
Approval Agency CB, CE, CSA, NEMKO, UL
Standard Number 62368-1
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC
Size / Dimension 4.87" L x 3.04" W x 3.24" H (123.7mm x 77.2mm x 82.3mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 16.7 A
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Output 6 -
Voltage - Isolation 4 kV
Minimum Load Required -
Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)