FCE17C37SA440
Amphenol ICC (Commercial Products)
Product No:
FCE17C37SA440
Description:
CONN D-SUB RCPT 37POS R/A SLDR
In Stock : 24
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for FCE17C37SA440.
FCE17C37SA440 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
FCE17C37SA440 Specification
Mfr Amphenol ICC (Commercial Products)
Color Black
Series FCE17
Package Bulk
Features Board Lock, Filter
Wire Gauge -
Termination Solder
Contact Form -
Contact Type Signal
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Gold
Flange Feature Housing/Shell (4-40)
Number of Rows 2
Product Status Active
Voltage Rating -
Backset Spacing 0.318" (8.08mm)
Connector Style D-Sub
Contact Material Phosphor Bronze
Ingress Protection -
Base Product Number FCE17C37
Dielectric Material Thermoplastic, Glass Filled
Number of Positions 37
Current Rating (Amps) 5A
Operating Temperature -40°C ~ 85°C