ESRD8R2M16B
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
ESRD8R2M16B
Description:
CAP ALUM POLY 8.2UF 20% 16V SMD
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for ESRD8R2M16B.
ESRD8R2M16B Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
ESRD8R2M16B Specification
Series ESRD
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 8.2 µF
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Ripple Current @ High Frequency 1.3 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 45mOhm