ESRD4R7M12B
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
ESRD4R7M12B
Description:
CAP ALUM POLY 4.7UF 12.5V SMD
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for ESRD4R7M12B.
ESRD4R7M12B Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
ESRD4R7M12B Specification
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Type Polymer
Series ESRD
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 4.7 µF
Applications Bypass, Decoupling
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 12.5 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Ripple Current @ High Frequency 1 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 80mOhm