ESRD150M08R
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
ESRD150M08R
Description:
CAP ALUM POLY 15UF 20% 8V SMD
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for ESRD150M08R.
ESRD150M08R Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
ESRD150M08R Specification
Series ESRD
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 15 µF
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 8 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Ripple Current @ High Frequency 1.6 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 40mOhm