ESP-OL75EM2
Electric Motors & Specialties
Product No:
ESP-OL75EM2
Description:
75 SHADED POLE MTR.
In Stock : 4
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for ESP-OL75EM2.
ESP-OL75EM2 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
ESP-OL75EM2 Specification
Mfr Electric Motors & Specialties
RPM 1500 RPM
Type AC Motor
Series -
Weight -
Package Box
Features -
Function Standard
Motor Type -
Encoder Type -
Power - Rated 75W
Product Status Active
Approval Agency cUL, UL
Voltage - Rated 115/230VAC
Diameter - Shaft 0.375" (9.53mm)
Size / Dimension Round - 3.870" Dia (98.30mm)
Termination Style Wire Leads
Gear Reduction Ratio -
Mounting Hole Spacing -
Operating Temperature -
Length - Shaft and Bearing 1.780" (45.21mm)