Home / AC DC Converters / EPM30-120-BP-0F0
minImg
EPM30-120-BP-0F0
Astrodyne TDI
Product No:
EPM30-120-BP-0F0
Manufacturer:
Astrodyne TDI
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 30W
In Stock : 59
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for EPM30-120-BP-0F0.
EPM30-120-BP-0F0 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
EPM30-120-BP-0F0 Specification
Mfr Astrodyne TDI
Type Open Frame
Series EPM30 (30W)
Package Box
Features Universal Input
Efficiency 87.5%
Applications Medical
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 30 W
Package / Case 5-DIP Module, 4 Leads
Product Status Active
Approval Agency CB, CE, cTUVus, TUV
Line Regulation ±0.5%
Load Regulation ±3%
Voltage - Input 80 ~ 275 VAC
Size / Dimension 2.38" L x 1.60" W x 0.93" H (60.5mm x 40.6mm x 23.7mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Base Product Number EPM30
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Current - Output (Max) 2.5A